Uroczyste obchody “Dnia Strażaka – 2013” w powiecie sokołowskim

Dnia 26.05 2013 r. o godz. 10,30 przed budynkiem Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęły się uroczyste obchody Dnia Strażaka - 2013, których organizatorem był Zarząd Powiatowy Oddziału ZOSP RP w Sokołowie Podlaskim przy współpracy ze Starostwem Powiatowym, Urzędem Miasta w Sokołowie Podlaskim oraz Komendą Powiatową PSP. Pododdziały straży w galowych mundurach prowadzone przez orkiestrę, poczty sztandarowe przemaszerowały do Sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Mszę św. celebrowali kapelani strażaków tj. Ks. Stanisław Bogusz – kapelan powiatowy strażaków oraz ks. Dariusz Matuszyński – kapelan strażaków OSP Sokołów Podl.

Po mszy na placu przed kościołem Sanktuarium Miłosierdzia Bożego odbył się uroczysty apel, w którym uczestniczyli licznie zaproszonych gości reprezentujący instytucje szczebla wojewódzkiego, władze powiatu, samorządy miejskie i gminne, przedstawiciele zakładów pracy oraz strażacy z OSP.

Pan Starosta Leszek Iwaniuk, będący jednocześnie Prezesem Zarządu Oddziału Powiatowego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych, powitał zaproszonych gości i wygłosił okolicznościowy referat.

Kulminacyjnym elementem uroczystości było udekorowanie zasłużonych strażaków z naszego powiatu oraz kierowników i właścicieli firm wspierających Oddział Powiatowy ZOSP  RP w Sokołowie Podlaskim.

Wśród odznaczanych znalazły się następujące osoby:

Brązową Odznakę „ Zasłużony Dla Ochrony Przeciwpożarowej” odznaczony został

mł. bryg. Sławomir Lipka s. Józefa - KPPS

Złotym Znakiem Związku odznaczeni zostali:

Dh Jan Józef Jesionowski s. Józefa – OSP Nieciecz

Dh Jerzy Kierył s. Jana - OSP Dzięcioły Dalsze

Dh Antoni Stanisław Adamczuk s. Zbigniewa – OSP Repki

Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali:

ks. Stanisław Bogusz s. Wincentego,

ks Dariusz Matuszński s. Franciszka

Zbigniew Paczóski s. Mikołaja – właściciel PHU TOPAZ

Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa odznaczeni zostali:

Piotr Żebrowski s. Józefa – Prezes Powiatowego Banku Spółdzielczego

Dariusz Zakrzewski s. Zygmunta – Współwłaściciel Zakładów Mięsnych “Zakrzewscy”

Janusz Marek Zakrzewski s. Zygmunta - Współwłaściciel Zakładów Mięsnych “Zakrzewscy”

Jacek Molski s. Stefana – Właściciel Piekarni “SMAK”,

Kazimierz Świderski s. Mieczysława – Współwłaściciel Zakładów Mięsnych “Swiderscy”

Rafał Świderski s. Kazimierza – Współwłaściciel Zakładów Mięsnych “Swiderscy”

Odznaczonych dekorowali: Starosta i Prezes Oddziału Powiatowego ZOSP RP oraz członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego woj. Mazowieckiego ZOSP RP - Leszek Iwaniuk, Komendant Powiatowy PSP - st.bryg. Roman Malinowski , Członek Zarządu Oddziału Wojewódzkiego woj. Mazowieckiego ZOSP RP - Krystyna Mikołajczuk Bohowicz.

Z zaproszonych gości głos zabrał Przewodniczący Rady Powiatu – Andrzej Minarczuk, który w imieniu Rady Powiatu podziękował strażakom za ich zaangażowanie na rzecz bezpieczeństwa.

Na zakończenie apelu Dh Prezes zaprosił wszystkich zgromadzonych na dalsza część uroczystości, która miała charakter pikniku rodzinnego i odbyła się w parku Ogińskiego.

Na miejscu na strażaków i ich rodziny oraz mieszkańców powiatu czekały liczne atrakcje przygotowane przez Starostwo Powiatowe, Sokołowski Ośrodek Kultury, OSIR, KRUS, Państwową Straż Pożarną, jednostki OSP oraz zaproszone firmy.

Największą frajdę miały dzieci, ponieważ za udział w każdym konkursie otrzymywały słodycze oraz talon, który brał udział w losowaniu nagrody głównej jaką był rower.

Wszystkim uczestnikom imprezy czas umilały zaproszone zespoły muzyczne takie  jak:

• kapela folklorystyczna “ Łochowianie” z Łochowa
  • zespół muzyczny “ Prowokacja” z I LO  w Sokołowie Podlaskim
  • zespół muzyczny “Szara Band” z Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim
  • zespół muzyczny z LO w Kosowie Lackim.

Wszyscy uczestnicy pikniku mogli posilić się smaczną, darmową strażacką grochówką ugotowaną w wojskowej kuchni polowej przez OSP  Jabłonna Lacka.

Przeprowadzenie uroczystości w takim wymiarze było możliwe dzięki wsparciu sponsorów: Powiatowy Bank Spółdzielczy, Zakłady Mięsne “Zakrzewscy” , Zakłady Mięsne “Swiderscy” , Sokołów S.A, Piekarnia SMAK, PHU TOPAZ.

Serdecznie dziękujemy wszystkim sponsorom oraz firmom, które pomogły zorganizować uroczystość.