Sejm zajmie się sprawą reorganizacji sądów

Dnia 8 listopada 2012 roku w Sejmie odbyło się spotkanie z parlamentarzystami w sprawie likwidacji 79 sądów rejonowych w tym Sądu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim.  W spotkaniu uczestniczył Starosta Sokołowski Leszek Iwaniuk.

W czwartek Sejm skierował do prac w sejmowej komisji sprawiedliwości obywatelski projekt ustawy, która ma zablokować reorganizację sądów przygotowaną przez Ministra Sprawiedliwości Jarosława Gowina. Obywatelska propozycja wyszczególnia wszystkie istniejące obecnie sądy wraz z ich okręgami.

Na mocy podpisanego na początku października przez ministra sprawiedliwości rozporządzenia od 1 stycznia 2013 r. 79 sądów rejonowych o limicie etatów do dziewięciu sędziów włącznie zostanie przekształconych w wydziały zamiejscowe - cywilny, karny, rodzinny i nieletnich oraz ksiąg wieczystych - sąsiednich sądów.