Strażacy pomogą Policji

Nieoceniona jest pomoc strażaków na miejscu wielu zdarzeń drogowych. Bez ich wsparcia, trudne byłoby właściwe wykonywanie wielu zadań związanych z bezpieczeństwem.  Aby jednak mogli wspomagać pracę Policji, musieli zdobyć odpowiednie uprawnienia.

Bezpieczeństwo użytkowników dróg publicznych to jedno z zadań samorządów lokalnych. W powiecie sokołowskim widzimy, że na to bezpieczeństwo jest kładziony duży nacisk. W ostatnich dniach zakończył się specjalny kurs zorganizowany przez Wydział Zarządzania Kryzysowego Starostwa Powiatowego przy współpracy z Komendą Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Sokołowie Podlaskim. Szkolenie przeprowadził st.asp. Janusz Cabaj z Komendy Miejskiej Policji w Siedlcach.

Przedmiotem zajęć była nauka kierowania ruchem drogowym przez strażaków OSP powiatu sokołowskiego oraz pracowników Wydziału Dróg Publicznych Starostwa Powiatowego.  Kurs cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Uczestniczyło w nim aż 299 strażaków. Potrzeba powyższego szkolenia wynikała z ciągłego wzrostu w ostatnich latach ilości zdarzeń na drogach publicznych powiatu sokołowskiego. Szkolenie było przeprowadzone dla 10 grup w ośmiogodzinnych cyklach.

Przeszkoleni strażacy OSP będą wspierać działania Policji w kierowaniu ruchem podczas zdarzeń na drogach (wypadki, kolizje, blokady dróg przez powalone drzewa czy konary), w czasie działań ratowniczo–gaśniczych na drogach i w bezpośrednim sąsiedztwie, podczas organizowanych wyścigów kolarskich i innych uroczystości lub w czasie wzmożonego ruchu np. przy cmentarzach podczas uroczystości Wszystkich Świętych. Wsparcie działań strażaków ochotników podczas kierowania ruchem, mogliśmy ostatnio obserwować, kiedy na dwóch drogach - krajowej i wojewódzkiej doszło do zdarzeń drogowych. Przy całkowitej blokadzie dróg konieczne było kierowanie pojazdów objazdami z rozdzieleniem na objazd samochodów ciężarowych i osobowych. Bez wsparcia strażaków, właściwe upłynnienie ruchu, byłoby niemożliwe.

Oficer Prasowy

KPP Sokołów Podlaski