Letni wypoczynek z dofinansowaniem

Zarząd Powiatu Sokołowskiego po raz kolejny dofinansował organizację letniego wypoczynku dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim, będących w trudnej sytuacji materialnej bądź rodzinnej. Organizatorem wypoczynku wyłonionym w ramach otwartego konkursu ofert została Chorągiew Mazowiecka ZHP, Komenda Hufca Sokołów Podlaski. W założeniu 30 tysięcy złotych dotacji pochodzącej od Zarządu Powiatu Sokołowskiego

 miało pozwolić na organizację 13 dniowego wyjazdu do Bazy obozowej Hufca Grójec w Sztutowie, wramach Zgrupowania  Obozów „Sokołowskie Orlęta” dla 30 dzieci. 16 lipca 2018 r. grupa uczniów wraz z opiekunami wyruszyła na obóz, na którym będą przebywać do 28 lipca 2018 r.                   

  Obozowisko, do którego udali się nasi uczniowie usytuowane jest w miejscu powiązanym tematycznie z wydarzeniami historycznymi z okresu II Rzeczypospolitej Polskiej. Położone jest na zalesionym terenie  w atrakcyjnym turystycznie miejscu nad morzem. Do dyspozycji uczestników dostępne są plenerowe obiekty do zajęć kulturalno – oświatowych i rekreacyjno - sportowych: świetlica, kąpielisko i plaża, miejsce ogniskowe, wielofunkcyjne boisko, rozległy teren do gier terenowych, zabaw, konkursów, zajęć i  warsztatów, a także las i polana, które umożliwiają przeprowadzanie zajęć ekologicznych. W planach jest też wycieczka doTrójmiasta i po Mierzei Wiślanej, gdzie uczniowie zobaczą m.in.PomnikObrońców Wybrzeża na Westerplatte oraz Muzeum Stutthof. Program zajęć dostosowany jest  do wieku, zainteresowań i możliwości uczestników. Zajęcia prowadzone są metodami aktywizującymi na łonie przyrody i skierowane na pracę  w grupach integracyjnych. Uczestnicy obozu są włączani w działania Programu wychowawczego hufca „Śladami niepodległości” nawiązującego do obchodów jubileuszowych w naszym kraju i w naszej harcerskiej organizacji dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i 100. rocznicy powstania Związku Harcerstwa Polskiego. Program uwzględnia także działania mające wpływ na prawidłowy rozwój dzieci i młodzieży, w tym ich zdrowie psychiczne oraz rozwój zainteresowań, głównie: historią, harcerstwem, sztuką, sportem; będzie kształtował postawy obywatelskie i patriotyczne, wzmacniające tożsamość narodową i przywiązanie do tradycji.                                                                                                          

   Organizatorzy obozu stworzyli dla dzieci leśny dom pełen atrakcyjnej zabawy, twórczej pracy, przyjaźni a także słońca, uroków nadmorskiej przyrody, możliwości plażowania  i kąpieli w morzu. To wszystko wpływa na rozwój zainteresowań i pasji oraz psychofizyczny odpoczynek  i regenerację sił młodych ludzi, umożliwi wykształcenie im zdrowego stylu życia wolnego od nałogów.  Podczas turnusu prowadzone są liczne działania edukacyjno-profilaktyczne, warsztaty edukacyjne: muzyczne, artystyczne, manualne, festiwale, konkursy z nagrodami, gry terenowe, imprezy na orientację,ogniska harcerskie. Uczniowie - obozowicze aktywnie itwórczo spędzają wakacyjny czas. Przyswajają wiedzę i umiejętności, uczą się asertywności, dbałości o własne zdrowie i zdrowie domowników.

Wychowawcy obozu dbają o to, by zapewnić swoim wychowankom bezpieczny wypoczynek, w myśl tradycyjnie przekazywanego dzieciom hasła „Przestrzegaj zakazów wakacje będą ciekawe, atrakcyjne, wesołe, zdrowe i bezpieczne”.

Jako władze Powiatu Sokołowskiego mamy nadzieję, że realizacja zadania przyniesie wymierne efekty w postaci wypoczętych, zdrowszych, zadowolonych uczestników obozu - uczniów Zespołu Szkół im. Jana Pawła II, wpłynie na wyrównanie szans edukacyjno-wychowawczych, pomoże rodzicom i szkole w wychowaniu dzieci i młodzieży, wesprze rodziny uczniów szkół prowadzonych przez Powiat Sokołowski będących w trudnej sytuacji materialnej bądź rodzinnej.

Wszystkim uczestnikom tego wyjazdu życzymy niezapomnianej przygody,
pośród lasu i szumu fal!