Targi dla rolników i nie tylko

Po raz pierwszy w historii Powiatu Sokołowskiego w ubiegłą niedzielę w Sabniach zostały zorganizowane Powiatowe Targi Rolne, których organizatorami było Stowarzyszenie ,,Zielony Zakątek nad Cetynią”, Powiat Sokołowski i Ochotnicza Straż Pożarna w Sabniach.

Targi miały bogatą oprawę dzięki wystawcom i sponsorom: firmie Korund z Podnieśna, firmie Techbud z Sokołowa Podlaskiego, Zakładom Mięsnym „Zakrzewscy” z Kosowa Lackiego, Zakładom Mięsnym S.A w Sokołowie Podlaskim, Zakładom Mięsnym „Świderscy” z Kosowa Lackiego, Przedsiębiorstwu Handlowo Usługowemu Topaz, firmie BPMET Piotr Kazimierczuk Morszków, AGROLA Zakład Handlowo – Produkcyjny Zdzisława Niegowskiego, firmie P.H. „JACEK” z Sabni, firmie Parkiety Jabłoński, Axan Spółka z o.o., Powiatowemu Bankowi Spółdzielczemu w Sokołowie Podlaskim, Bankowi Gospodarki Żywnościowej, firmie Real Morszków, Kancelarii Brokerskiej Sp. z o.o. „Czarkowscy”, Andrzejowi Wilkowi - ANVIL – TRUCK Sp. J. Kurowice i Krystynie Fabiańskiej – agentowi PZU.

Podczas targów można było zapoznać się z ofertą przygotowaną przez producentów maszyn i urządzeń rolniczych, ciągników, a także z ofertą firm zajmujących się wyposażeniem budynków inwentarskich. W bogatym programie targów znajdowały  się ekspozycje roślin oraz artykułów szkółkarskich, i ogrodniczych, oraz zabudowy, wyposażenia i aranżacji ogrodów. Prezentowane były instalacje wykorzystujące odnawialne źródła energii ifirmy obsługujące rolnictwo. Można było skorzystać z doradztwa handlowo - żywieniowego i ubezpieczeniowego.

Dużym zainteresowaniem wśród zwiedzających cieszyły się stoiska miejscowych zakładów wędliniarskich i mleczarskich. Zgodnie z tradycją, nie zabrakło twórców rękodzieła, sztuki ludowej oraz smacznej kuchni regionalnej miejscowych gospodarstw agroturystycznych. Miłośnicy swojskiego jedzenia mogli degustować domowe wędliny, smalec ze skwarkami i świeży, wiejski chleb  - wszystko według tradycyjnych, regionalnych receptur. Nie zabrakło także miodów pozyskanych z miejscowych pasiek.

Moc atrakcji towarzyszyło imprezie:

Oprowadzanie w siodle cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród dzieci, każdy mógł wziąć udział  w konkursie strzeleckim z karabinka pneumatycznego w czterech kategoriach wiekowych o puchar  Starosty Sokołowskiego przeprowadzony przez Klub Strzelectwa Sportowego „SOKÓŁ”. Dziesięć drużyn amatorów piłki nożnej na dwóch boiskach walczyło w rozgrywkach Piłkarskich Siódemek „Puchar Ligi” o Puchar Starosty Sokołowskiego. Nie brakowało chętnych  do udziału w konkursach tj. rozpoznawanie smaków sera, tarcia sera na czas, ubijania masła czy jedzenia schabowego na czas.  Oblegane było stoisko Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego, gdzie zarówno  dzieci w wieku przedszkolnym jak i młodzież zmagała się z pytaniami konkursowymi z zakresu wiedzy bezpieczeństwa w ruchu drogowym w którym każdy uczestnik otrzymywał nagrody. Pogoda sprzyjała na rodzinne wypady, więc darmowy plac zabaw tętnił życiem do późnych godzin wieczornych. 160 litrów grochówki przygotowanej przez strażaków z OSP w Jabłonnie Lackiej rozeszło się jak świeże bułeczki. Nie lada problem miała komisja konkursowa, żeby wyłonić „Smakołyk Targów”. Po degustacji 10 smakołyków przygotowanych na konkurs komisja przyznała tytuł smakołyku „dzik pieczony w warzywach”, przygotowanego przez Koło Łowieckie „ORLIK”. Hitem okazał się balon, do którego ustawiała się długa kolejka, by obejrzeć panoramę Sabni.

Imprezę z nutą patriotyczną prowadził profesjonalnie Ryszard Nowaczewski deklamując poezje i interesujące tematyczne wejścia uzależnione od okoliczności. Część artystyczną zapewniła niezawodna Kapela Ludowa STERDYNIACY.

Starosta Leszek Iwaniuk i przewodniczący Rady Powiatu Jarosław Puścion wyróżnili trzy małżeństwa, które prowadzą wiodące gospodarstwa na  terenie Gminy Sabnie: Marzennę i Sławomira Hardejewiczów specjalizujących się w hodowli drobiu, prowadzących gospodarstwo rolne o powierzchni 115 ha., Urszulę i Wojciecha Osipiaka specjalizująch się w produkcji trzody chlewnej, gospodarstwo o powierzchni 76 ha gruntów ornych i 20 ha dzierżawionych oraz Barbarę i Grzegorza Chomkę prowadzących gospodarstwo rolne o powierzchni  45 ha w tym 5 ha dzierżawy, specjalizujących się w hodowli świń w cyklu otwartym.

W nastrój taneczny uczestników Powiatowych Targów Rolnych wprowadziła młodzież z I LO i ZS prowadzonych przez Powiat, zespół ,,POWER BOND” i gwiazda wieczoru ,,EXTAZY”. Do późnych godzin nocnych trwała zabawa serwowana przez Dj. Rafała.

Patronatem medialnym imprezę objął Tygodnik Siedlecki i Katolickie Radio Podlasia.

Targi zostały zorganizowane w ramach projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu na Rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa Inwestująca w obszary wiejskie.