Minister Środowiska w Powiecie Sokołowskim

8 marca Minister Środowiska Henryk Kowalczyk przebywał na terenie powiatu sokołowskiego. Na zaproszenie starosty Elżbiety Sadowskiej spotkał się z nauczycielami i uczniami Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim, gdzie odpowiadał na pytania uczniów dotyczące gospodarki odpadami.

 

Młodzież pytała o plany ministerstwa i rządu odnośnie ewentualnego zakazu używania opakowań plastikowych czy przywrócenia punktów zbiórki opakowań wielokrotnego użytku. Problemem poruszonym podczas spotkania były zmniejszające się zasoby wody pitnej w naszym kraju. Uczestnicy spotkania wysłuchali też informacji ministra dotyczącej programu „Czyste Powietrze”. W spotkaniu prowadzonym przez zastępcę dyrektora ZS Nr 1 Piotra Adamczuka uczestniczyli: przewodniczący rady powiatu Jacek Odziemczyk, starosta Elżbieta Sadowska, wicestarosta Ryszard Domański. 

Z możliwości spotkania z Ministrem Środowiska Henrykiem Kowalczykiem i poruszenia ważnych spraw skorzystali też burmistrzowie, wójtowie, radni oraz kierownicy jednostek powiatowych. Najważniejszym problemem dla władz gmin z terenu powiatu sokołowskiego poruszonym podczas spotkania są nielegalne wysypiska i składowiska odpadów i nierówna walka samorządów z osobami, które przywożą tam śmieci. Wójtowie zwrócili też uwagę na coraz wyższe opłaty za odbiór odpadów i problem z odbiorem niektórych frakcji. 

Późnym popołudniem w sali konferencyjnej starostwa powiatowego Minister spotkał się z mieszkańcami miasta i powiatu. Przybliżył program „Czyste Powietrze” i zachęcał mieszkańców powiatu do skorzystania z możliwości jakie stwarza program, w ramach którego na wymianę pieca grzewczego i termomodernizację budynku jednorodzinnego można uzyskać dotację zależną od dochodów domowników od 30 do 90% kosztów.


W spotkaniu w Starostwie Powiatowym uczestniczyli m.in. Senator Waldemar Kraska,  Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk i Wicestarosta Ryszard Domański.

 

W czasie wizyty w powiecie sokołowskim Minister Środowiska odwiedził też Repki, gdzie spotkał się z mieszkańcami tej gminy.