Setny jubileusz OSP Paderewek

Druhowie z OSP w Paderewku w niedzielę 30 czerwca świętowali setny jubileusz powstania jednostki.

Ochotnicza Straż Ogniowa została założona wiosną 1919 roku z inicjatywy Kazimierza Ryciaka i Stanisława Retko – jej pierwszego komendanta. Pierwszą remizą była drewniana szopa. W latach 70-tych wybudowano nową siedzibę, w której strażacy pracują do dziś i w której odbywają się spotkania i zebrania wiejskie. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęła msza święta odprawiona w intencji druhów ochotników.

W części oficjalnej senator Waldemar Kraska, starosta Elżbieta Sadowska i przewodniczący rady powiatu Jacek Odziemczyk na ręce prezesa miejscowej jednostki Andrzeja Główki złożyli podziękowania wszystkim druhom ochotnikom za ogromne zaangażowanie, profesjonalizm oraz determinację podczas działań mających na celu ratowanie ludzkiego życia i mienia, często z narażeniem własnego zdrowia. Życzyli szerokich perspektyw rozwoju, wytrwałości w realizacji zamierzeń oraz pomyślności w życiu osobistym.

Zasłużonym dla pożarnictwa druhom wręczono odznaczenia.

„Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa” zostali odznaczeni Druhowie: Ignacy Adamczuk, Maciej Adamczuk, Dh. Andrzej Główka, Marek Ratyński, Andrzej Kur, Jerzy Ryciak i Andrzej Waszczuk;

„Srebrnym medalem za zasługi dla pożarnictwa” zostają odznaczeni Druhowie:  Sylwester Zembrowski, Krzysztof Makowiecki, Sylwester Pytel;

„Brązowym medalem za zasługi dla pożarnictwa” zostali odznaczeni Druhowie: Ignacy Ratyński, Ignacy Nowakowski, Jacek Prokopczuk, Piotr Siedlecki;

Odznaką "Strażak Wzorowy" odznaczeni zostali Druhowie: Rafał Goworek, Piotr Ołdakowski, Katarzyna Jakubiak;

Odznaką "Za wysługę lat" odznaczeni zostali Druhowie:

-Zdzisław Toczyski – 65 lat wysługi

- Bogdan Główka – 45  lat wysługi.