Ingres bpa Piotra Sawczuka do katedry drohiczyńskiej

W minioną sobotę odbył się uroczysty ingres Biskupa Piotra Sawczuka do katedry drohiczyńskiej pw. Trójcy Świętej. W uroczystościach uczestniczyli przedstawiciele duchowieństwa, kapituł kanonickich, osoby życia konsekrowanego, alumni Wyższego Seminarium Duchownego w Drohiczynie, przedstawiciele władz parlamentarnych, samorządowych, ludzie oświaty, nauki, służby mundurowe, ruchy i stowarzyszenia religijne, bractwa kurkowe oraz wierni z diecezji drohiczyńskiej. Powiat Sokołowski reprezentowała starosta Elżbieta Sadowska.

W homilii Ekscelencja podkreślił wagę ziemi podlaskiej w kontekście kultury, historii i tradycji. Wskazał również, iż z Bożą pomocą będzie mógł sprawować posługę pasterską w diecezji drohiczyńskiej: „Ufam, że z Bożą pomocą potrafię udźwignąć brzemię odpowiedzialności za Kościół Drohiczyński i strzec duchowych skarbów , jakie ona ma. O to proszę i na to liczę będąc wspierany przez dwóch Biskupów: bpa Tadeusza Pikusa i bpa Antoniego Pacyfika Dydycza”.

Na zakończenie Eucharystii życzenia nowemu Biskupowi złożyli: Prezydent RP Andrzej Duda, w imieniu którego list gratulacyjny odczytał kapelan prezydenta ks. kan. Zbigniew Kras, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisław Gądecki, w imieniu którego list gratulacyjny odczytał rzecznik KEP ks. kan. Paweł Rytel – Andrianik,    abp. metropolita białostocki Tadeusz Wojda, przedstawiciele kościoła prawosławnego, w imieniu duchowieństwa ks. prał. Tadeusz Syczewski. Do życzeń dołączyli się przedstawiciele władz parlamentarnych z wicemarszałek Senatu RP Marią Koc na czele, przedstawiciele władz samorządowych, oraz rodzin.

Zdjęcia: Agnieszka Bolewska – Iwaniuk / podlasie24.pl