Sokołowscy policjanci obchodzili 100. rocznicę powołania Policji Państwowej

W piątek 26 lipca 2019 roku, odbyły się uroczystości z okazji Święta Policji. W tym roku obchodzona jest 100. rocznica powołania Policji Państwowej. Komendant Powiatowy Policji w Sokołowie Podlaskim insp. Wiesław Nasiłowski w towarzystwie Przewodniczącego Rady Powiatu Jacka Odziemczyka wręczył akty mianowania na wyższe stopnie policyjne
i podziękował wszystkim funkcjonariuszom za służbę.

Uroczystości rozpoczęły się o godzinie 11.00 na terenie placu kościoła Najświętszej Maryi Panny w Sokołowie Podlaskim. Przy posadzonych 33 Dębach Pamięci, upamiętniających ofiary zamordowane przed NKWD, wśród których byli policjanci, zapalono znicze i oddano honor. Następnie o godzinie 12.50 Komendant Powiatowy Policji w Sokołowie Podlaskim insp. Wiesław Nasiłowski złożył wspólnie z policjantami wieniec przy pomniku Czynu Niepodległościowego w parku im. Adama Mickiewicza w Sokołowie Podlaskim.
O godzinie 13.00 w kościele pw. Świętego Jana Bosco w Sokołowie Podlaskim rozpoczęła
się msza święta w intencji policjantek, policjantów, pracowników policji, emerytów i ich rodzin
z okazji Święta Policji. Mszy Świętej przewodniczył ks. bp dr Piotr Sawczuk. Podczas wygłoszonego kazania podziękował funkcjonariuszom za codzienny trud pełnionej przez nich służby. Na koniec uroczystości kierownik jednostki Policji wręczył ks. bp dr Piotrowi Sawczukowi pamiątkowy medalion 100. rocznicy powołania Policji Państwowej.

Po mszy świętej o  godz. 14.00 na placu przed Sokołowskim Ośrodkiem Kultury rozpoczął się uroczysty apel z okazji Święta Policji. Obchody poprowadził nadkom. Dariusz Błoński oraz kom. Sławomir Tomaszewski.

Na Święto Policji przybyło wielu gości m.in. Burmistrz Miasta i Gminy Kosów Lacki Jan Słomiak, Wójt Gminy Repki Apolonia Stasiuk, Wójt Gminy Ceranów Ewa Częścik, Wójt Gminy Bielany Zbigniew Woźniak, Wójt Gminy Jabłonna Lacka Wiesław Michalczuk, Wójt Gminy Sokołów Podlaski Janusz Kur, Zastępca Wójta Gminy Sabnie Mirosław Sobieski, Przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk, Sekretarz Miasta Maria Truszkowska Przewodniczący Wydziału Karnego Sądu Rejonowego w Sokołowie Podlaskim Mariusz Wysokiński, Zastępca Prokuratora Rejonowego w Sokołowie Podlaskim Mirosław Michalski, Ksiądz Biskup dr Piotr Sawczuk, Kapelan Policji ks. Dariusz Matuszyński, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Siemiatyczach mł. insp. Łukasz Głowacki,
p.o. Komendanta Powiatowego Policji w Bielsku Podlaskim insp. Wojciech Macutkiewicz, Zastępca Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Sławomir  Lipka, Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Sokołowie Podlaskim Wojciech Wicherski, duchowni, a także prezesi firm z terenu powiatu sokołowskiego.

Na początku uroczystości Komendant Powiatowy Policji insp. Wiesław Nasiłowski wygłosił przemówienie. Powitał przybyłych na uroczystość gości, a także podziękował wszystkim funkcjonariuszom za rzetelną i ofiarną służbę. Podkreślił, że zadania jakie wykonują policjanci to wielka odpowiedzialność, wyróżnienie i honor. W swym wystąpieniu przypomniał o setnej rocznicy powołania Policji Państwowej. Podziękował parlamentarzystom, władzom samorządowym, innym organom i instytucjom  za współpracę i wspieranie działań policyjnych. Słowa uznania skierował również do Pracowników Cywilnych, Emerytów, Rencistów.
Na koniec pogratulował wszystkim awansowanym i życzył dalszych sukcesów na drodze zawodowej.

W trakcie uroczystości zostały także odczytane życzenia dla policjantek, policjantów
i pracowników Policji od Senatora Waldemara Kraski oraz Przewodniczącego Zarządu Wojewódzkiego Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Policjantów
podinsp. Dariusza Brzezickiego. Podczas uroczystości zabrał głos w imieniu Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim Pani Małgorzaty Baranowskiej Pan Piotr Adamczuk, który podziękował za dotychczasową współpracę z Komendą Powiatową Policji w Sokołowie Podlaskim oraz pogratulował otrzymanych awansów, życząc dalszych sukcesów. W czasie uroczystości głos zabrał również Przewodniczący Rady Powiatu Pan Jacek Odziemczyk
na co dzień nauczyciel historii, który przybliżył dzieje historyczne Policji.

Podczas tegorocznych obchodów Święta Policji na wyższy stopień służbowy zostało awansowanych 27 policjantów, pełniących służbę na terenie powiatu sokołowskiego.
Akty mianowania wręczał Komendant Powiatowy Policji w Sokołowie Podlaskim insp. Wiesław Nasiłowski w towarzystwie Przewodniczącego Rady Powiatu Jacka Odziemczyka. Tegoroczne awanse na wyższy stopień służbowy otrzymali następujący policjanci:

KOMISARZEM POLICJI:podkom. Andrzej Góral, podkom. Sławomir Tomaszewski, podkom. Rafał Czarnocki

ASPIRANTEM  SZTABOWYM  POLICJI:st. asp. Sylwester Głuchowski, st. asp. Marcin Pykało, st. asp. Agnieszka Pawelec

STARSZYM ASPIRANTEM POLICJI:asp. Artur Pankiewicz, asp. Krzysztof Paprocki, asp. Marcin Kostrzewa

ASPIRANTEM POLICJI:mł. asp. Marek Matysiak, mł. asp. Jakub Więsak

MŁODSZYM ASPIRANTEM POLICJI:sierż. szt. Grzegorz Gargaś, sierż. szt. Sławomir Borkowski, sierż. szt. Małgorzata Czapska

SIERŻANTEM  SZTABOWYM POLICJI: st. sierż. Sebastian Piwko

STARSZYM SIERŻANTEM  POLICJI:sierż. Jakub Puchała, sierż. Agnieszka Pikacz

SIERŻANTEM  POLICJI:st. post. Michał Gajewski, st. post. Aneta Jadczuk, st. post. Jacek Sikorski, st. post. Daniel Wojtczuk

STARSZYM POSTERUNKOWYM POLICJI:post. Piotr Oksiuta, post. Ewelina Piwowar, post. Jakub Rymuza, post. Aleksandra Głuchowska, post. Aleksandra Borowska, post. Piotr Czapski.

W trakcie uroczystości z okazji Święta Policji zgromadzeni mogli obejrzeć radiowozy będące na wyposażeniu Policji. Ponadto na tę okoliczność przygotowano stoisko, gdzie można było uzyskać informacje dotyczące służby w Policji i otrzymać pamiątkowy gadżet.
W uroczystości jak corocznie wzięła udział klasa policyjna z Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim.

Źródło: KPP Sokołów Podlaski