Dożynki Powiatowe w Gminie Bielany

Dożynki to czas dziękczynienia za plony oraz radość i odpoczynek po ciężkiej pracy, a przede wszystkim okazja by podziękować rolnikom za ich pracę, trud i poświęcenie, za wysiłek włożony w zbiór darów, którymi rokrocznie obdarza nas ziemia.

 

8 września  w Rozbitym Kamieniu odbyły się huczne obchody Święta Plonów, które zostały zorganizowane wspólnie przez Powiat Sokołowski oraz Gminę Bielany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Skarbnica Kultury” z Rozbitego Kamienia. Tegoroczne Dożynki odbywały się pod Patronatem Narodowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Stulecie Odzyskania Niepodległości, patronatem honorowym Krzysztofa Tchórzewskiego Ministra Energii i Waldemara Kraski Senatora RP oraz pod patronatem Biskupa Diecezji Drohiczyńskiej, Wojewody Mazowieckiego i Marszałka Województwa Mazowieckiego. Patronatem medialnym uroczystość objęli: Podlasie24 Regionalny Portal Informacyjny, Katolickie Radio Podlasie, Tygodnik Siedlecki, Życie Siedleckie oraz Wieści Sokołowskie.

 

Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym w Rozbitym Kamieniu koncelebrowaną przez Księdza Biskupa Seniora Tadeusza Pikusa. Następnie uczestnicy przeszli na plac przy Zespole Oświatowym w korowodzie z pięknymi wieńcami przygotowanymi przez sołectwa i koła gospodyń wiejskich z poszczególnych gmin Powiatu Sokołowskiego. Korowód dożynkowy prowadził Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, Zespół „Hetmańscy Sarmaci” oraz Starostowie Dożynek - Anna Jurczak oraz Dariusz Dmowski.

 

Gości powitali gospodarze Dożynek – Starosta Sokołowski Elżbieta Sadowska i Wójt Gminy Bielany Zbigniew Woźniak.

Na wniosek Starosty Sokołowskiego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” dla rolników z terenu naszego Powiatu:

·         Mariusza Bielińskiego i Grzegorza Błońskiego z Gminy Bielany

·         Tadeusza Jakubika z Gminy Ceranów

·         Konrada Wrzoska z Gminy Jabłonna Lacka

·         Jana Kurowickiego i Jana Oleszczuka z Gminy Kosów Lacki

·         Tadeusza Krzysztofa Maliszewskiego z Gminy Repki

·         Mariusza Jakubowskiego i Marcina Kołodziejczuka z Gminy Sabnie

·         Wiesława Ratyńskiego i Janusza Wyszyńskiego z Gminy Sterdyń

·         Piotra Ufnal i Piotra Skup z Gminy Sokołów Podlaski.

 

Podczas tegorocznego Święta Plonów dodatkowo 14 rolników z terenu Gminy Bielany zostało odznaczonych również medalem „Zasłużony dla rolnictwa”, tj.

·         Andrzej Błoński i Marek Gąsowski z miejscowości Błonie Duże

·         Wojciech Długołęcki z miejscowości Bielany Jarosławy

·         Ireneusz Dmowski z miejscowości Dmochy Rogale

·         Tomasz Nasiłowski i Józef Skorupka z miejscowości Ruciany

·         Leszek Nasiłowski z miejscowości Brodacze

·         Krzysztof Oleszczuk z miejscowości Trebień

·         Marek Paczóski i Ferdynand Soszyński z miejscowości Księżopole Komory

·         Łukasz Pliszka z miejscowości Kowiesy

·         Leszek Pytlak z miejscowości Patrykozy

·         Łukasz Rytel z miejscowości Ruda Kolonia

·         Leszek Stelęgowski i Zbigniew Stelęgowski z miejscowości Wańtuchy

 

Szczególnym punktem programu dożynek był konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. Komisja konkursowa przyznała 1 miejsce – delegacji z gm. Repki i nagrodę pieniężną w kwocie 950 zł, 2 miejsce – Kołu Gospodyń Wiejskich w Sikorach z gm. Bielany
i nagrodę pieniężną w kwocie 850 zł oraz 3 miejsce – sołectwu Paderewek z gm. Sterdyń i nagrodę pieniężną w kwocie 700 zł. Pozostałym delegacjom zgłoszonym do konkursu komisja przyznała gratyfikacje pieniężne w kwocie 500 zł dla każdej.

 

Przeprowadzono także Przegląd Regionalnych Zespołów Ludowych „Na ludową nutę”, do którego zgłosiło się 5 podmiotów artystycznych. Komisja konkursowa wyłoniła trzy najlepsze: 1 miejsce – Zespół Pieśni i Tańca „Sokołowianie”, 2 miejsce –Zespół Pieśni i Tańca „Chodowiacy”, 3 miejsce –Kapela „Sterdyniacy”. Kapele i Zespoły otrzymały nagrody pieniężne.

 

Ponadto, podczas imprezy przeprowadzono konkurs „Środowisko w naszych rękach”. Decyzją komisji konkursowej, 10 osobom, które uzyskały największą liczbę punktów, przyznano nagrody w postaci sekatorów, zaś laureatami konkursu zostaliBarbara Męczyńska, Beata Majchrzyk, Ewa Główka, Zuzanna Świerycka, Małgorzata Klimczuk, Beata Deoniziak, Olga Jurek, Mariusz Artych, Andrzej Zielonka oraz Robert Zdybel.

 

Dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko degustacyjne Koła Gospodyń Wiejskich w  Sikorach, przy którym uczestnicy imprezy mieli okazję spróbować tradycyjnych i lokalnych potraw. Dodatkowo można było posilić się darmową grochówką przygotowaną przez Koło Gospodyń Wiejskich w Kowiesach. Nie zabrakło także bezpłatnego placu zabaw dla dzieci. Atrakcją były także przejażdżki pojazdem “baggie”, strzelanie z pistoletów paintballowych oraz wyszukiwanie niespodzianek w piachu za pomocą wykrywacza metalu.

 

Podczas uroczystości odbyły się warsztaty florystyczne prowadzone przez Agnieszkę Krasnodębską z Kowies oraz pokaz rzeźbienia figur w drewnie prowadzony przez rzeźbiarza Franciszka Pytel z Dzięcioł Kolonii.

 

O oprawę artystyczną uroczystości zadbały: Zespoły Pieśni i Tańca: „Sokołowianie”, „Chodowiacy” i „Pasieka”, kapele „Mazowszaki”, „Kapela Wuja Krzycha”, „Szwagry”  i „Sokołowscy Bardowie”. Wystąpiły także dzieci z Innowacyjnej Szkoły Muzyki Rozrywkowej w Bielanach Jarosławach. Grupa teatralna „Preteksty” działająca przy I LO w Sokołowie Podlaskim wykonała teatr obrzędowy z programem artystycznym „Chleba naszego” nawiązującym do zwyczajów żniwnych i dożynkowych. Podczas Dożynek wystąpiły również zespół „Hetmańscy Sarmaci”, „Lolek Orkiestra”, „Diley”, „Enjoy” oraz gwiazda wieczoru Marcin Sójka.

 

W trakcie imprezy przeprowadzono kwestę oraz licytację na rzecz chorej na raka Urszuli Tokarskiej. Stowarzyszenie Strażacy Wspólnie Przeciw Białaczce- Jednostka OSP Repki prowadzili także akcję Rejestracji Potencjalnych Dawców Szpiku dla Polskiego Instytutu MEDIGEN.

 

Dożynki Powiatowe zostały zorganizowane w ramach projektu współfinansowanego przez Krajową Sieć Obszarów Wiejskich w ramach operacji pt. „Regionalne zwyczaje żniwne i dożynkowe”. Kwota dofinansowania wynosi 30 651,00 zł.

 

 

Opracował Przemysław Wawrzyński, Wydział Inwestycji, Rozwoju i Promocji Starostwa Powiatowego w Sokołowie Podlaskim