Szmaragdowy jubileusz Zespołu Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim

Dzień 27 września na trwałe zapisze się w historii Zespołu Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego w Sokołowie Podlaskim jako wielkie święto całej społeczności szkolnej. W tym dniu obchodzony był Jubileusz 55-lecia Szkoły połączony ze zjazdem jej absolwentów.

Uroczystości rozpoczęły się w sokołowskiej konkatedrze Mszą Świętą, której przewodniczył ksiądz biskup Piotr Sawczuk, a koncelebrowali ksiądz infułat Jan Sobechowicz i prałat  ks. Andrzej Krupa.

Msza św. została odprawiona jako dziękczynienie Bogu za 55 lat istnienia szkoły, za jej pracowników, absolwentów, uczniów, przyjaciół szkoły,  a także w intencji tych, którzy odeszli już do wieczności, oraz o dalszy pomyślny rozwój Zespołu Szkól nr 1.

Po Mszy świętej w hali sportowej przy szkole odbyła się dalsza część uroczystości, której podniosły charakter podkreśliła obecność Pocztów Sztandarowych ze Sztandarami: Zespołu Szkół nr 1 im. K. K. Baczyńskiego oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Koło Sokołów Podlaski.

Uroczystość uświetnili swoją obecnością liczni goście: wicekurator oświaty Dorota Skrzypek, starosta Elżbieta Sadowska, wicestarosta Ryszard Domański, przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk, przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury i członek Zarządu Powiatu Marek Ratyński, przewodniczący Komisji Rolnictwa i Środowiska, a zarazem dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w  Sokołowie Podlaskim Sławomir Wróblewski, burmistrz Sokołowa Podlaskiego Bogusław Karakula, zastępca burmistrza Krzysztof Dąbrowski, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Sokołowie Podlaskim Danuta Zadrożna, kierownik Wydziału Oświaty Joanna Urbankowska, dyrektor Sokołowskiego Ośrodka Kultury Marcin Celiński, dyrektorzy sokołowskich placówek oświatowych, emerytowani dyrektorzy Zespołu Szkół nr 1 - Stanisław Kowalczyk i Jan Rosochacki, emerytowani nauczyciele, pracownicy, absolwenci, rodzice na czele z przewodniczącą Rady Rodziców Małgorzatą Nowak oraz sponsorzy i przyjaciele szkoły.

Przybyli goście oraz cała społeczność szkolna uczcili minutą ciszy pamięć zmarłych dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi oraz uczniów szkoły.

W dalszej części obchodów przyszedł czas na wspomnienia najistotniejszych faktów z historii szkoły. Przywołano dorobek kolejnych pokoleń uczniów, nauczycieli na czele z dyrektorami: Krzysztofem Węgrzyniakiem, Lucjanem Krupą, Stanisławem Kowalczykiem, Janem Rosochackim, Waldemarem Wrzoskiem oraz Małgorzatą Baranowską, którzy na stałe wpisali się na kartach kroniki szkoły.

Zebrani goście mieli okazję przyjrzeć się dorobkowi placówki oraz zmianom zachodzącym w jej wyglądzie i funkcjonowaniu. Obecnie szkoła może poszczycić się nową halą sportową, której arena ma prawie 1200 m2 powierzchni. Poza tym nowy obiekt posiada dwupoziomowe zaplecze sportowe wraz z widownią mogącą pomieścić blisko 300 osób, trzy sale do treningu siłowego, salkę do sportów walki, saunę oraz 6 szatni dla zawodników z zapleczem sanitarnym. Nowy obiekt użytkowy to także strzelnica pneumatyczna wyposażona w nowoczesny system transportu tarcz, na której doskonalą swoje umiejętności strzeleckie uczniowie klas mundurowych. Co roku grupa ok. 40-50 uczniów klas mundurowych uzyskuje uprawnienia strzeleckie na broń palną wydawane przez Polski Związek Strzelectwa Sportowego.

Prężnie funkcjonuje odnowiona bursa międzyszkolna, która obecnie może przyjąć ponad 100 uczniów. Podczas wakacji i ferii zimowych gościmy w bursie  grupy sportowe z innych miast, które korzystają z tutejszego zaplecza sportowego.

Ważnym punktem uroczystości były jubileuszowe przemówienia: wicekuratora oświaty Doroty Skrzypek, starosty Elżbiety Sadowskiej oraz wielu zebranych gości, którzy na ręce dyrektor złożyli słowa uznania, gratulacje oraz życzenia dalszych sukcesów dla całej społeczności szkolnej.

W części artystycznej udział wzięli: zespół szkolnySzara Band, Zespół Pieśni i Tańca ,,Sokołowianie”. Prowadzący przypomnieli, że to w Zespole Szkół Nr1 powstał pomysł utworzenia Zespołu Pieśni i Tańca, którego pierwszy skład tworzyli głównie uczniowie szkoły.

Ostatnim punktem programu obchodów Jubileuszu 55-lecia Szkoły było spotkanie w sali weselnej „Erato’’, w którym uczestniczyli absolwenci, nauczyciele, dyrekcja szkoły, sponsorzy i zaproszeni goście.

Był to dzień wyjątkowy, niezapomniany, pełen dobrych emocji, radosnych i wzruszających spotkań, wspomnień i refleksji.