Turniej Smaków "Jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim"

Jak co roku Turniej Smaków „Jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim” zgromadził w Sokołowskim Ośrodku Kultury wielu amatorów tradycyjnej regionalnej kuchni z Podlasia oraz Mazowsza. Jest to jedna z najsmaczniejszych imprez w całym kalendarzu kulturalnym Sokołowa Podlaskiego i budzi duże zainteresowanie zarówno wystawców jak i mieszkańców miasta oraz gości, którzy tego dnia nas odwiedzają.

20 października w budynku Sokołowskiego Ośrodka Kultury oraz na jego dziedzińcu mogliśmy zobaczyć bogato zastawione stoły pełne tradycyjnych pyszności przygotowanych przez indywidualnych uczestników, szkoły, stowarzyszenia, a także Koła Gospodyń Wiejskich z powiatu sokołowskiego oraz powiatów ościennych.

Większość potraw przygotowana była z plonów tegorocznej jesieni tj. dyni, marchwi, ziemniaków, szlachetnych grzybów, buraków, kapusty, kasz. Nie zabrakło również wspaniałych swojskich mięs, pasztetów, domowych wypieków, chlebów, miodów, podpiwków oraz najróżniejszych przetworów.

Odwiedzający mogli wziąć udział w warsztatach kulinarnych poprowadzonych przez Teresę Nazarczuk – właścicielkę restauracji Zamkowa w Drohiczynie oraz licznych pokazach i degustacjach.

Podczas Turnieju odbyły się dwa konkursy: konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich "Jesienny Kociołek Pyszności" oraz konkurs na „Wytrawny Tort Jesienny” skierowany dla indywidualnych uczestników, szkół i stowarzyszeń.

Uczestnicy mieli okazję pokazać w pełni swój kunszt kulinarny, a wśród dań konkursowych pojawiły się potrawy zarówno klasyczne, jak i oryginalne eksperymenty. Ze względu na wyrównany oraz wysoki poziom rywalizacji, jury konkursowe stanęło przed bardzo trudnym zadaniem wyłonienia zwycięzców.

Komisja Konkursowa powołana do rozstrzygnięcia konkursów kulinarnych w ramach Turnieju  Smaków „Jesień na Wielkim Gościńcu Litewskim”, w składzie: Bożena Cieślak – kucharz, trener kulinarny, Piotr Brzezik – przedstawiciel Starostwa Powiatowego, Roma Orłowska – przedstawiciel Sokołowskiego Towarzystwa Społeczno - Kulturalnego po degustacji 27 potraw konkursowych w dwóch kategoriach postanowiła przyznać następujące nagrody:

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich „Jesienny Kociołek Pyszności”:

I miejscedla Koła Gospodyń Wiejskich w Suchodole za zupę jesienną,

II miejscedla Koła Gospodyń Wiejskich w Kowiesach za zupę krem z dyni z grzankami,

III miejscedla Koła Gospodyń Wiejskich w Brzozowie za forszmak,

Wyróżnienie dla Koła Gospodyń Wiejskich w Roguszynie za leczo z pulpecikami.

Konkurs dla uczestników indywidualnych „Wytrawny Tort Jesienny”:

I miejsce dla Zbigniewa Korolczuka z Białegostoku za Buraczaną fantazję,

II miejsce dla Marzeny Świnarskiej z Księżopla za Fasolę na stole,

III miejsce dla Wandy Oksięciuk z Hołowienek za tort z kaszą gryczaną,

Wyróżnienie dla Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego za tort chlebowy „Rolnika”.

Laureatom konkursu nagrody wręczyli: Barbara Tekieli – członek zarządu Wielkiego Gościńca Litewskiego, Marek Ratyński – członek zarządu Powiatu Sokołowskiego, przewodniczący Komisji Oświaty i Kultury oraz Krzysztof Dąbrowski - zastępca burmistrza miasta Sokołów Podlaski.

Fundatorami nagród byli: Powiat Sokołowski, Młyn „Bracia Górscy” z Repek, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska Kosów Lacki.

Ten słoneczny i ciepły dzień był także okazją aby wesprzeć w walce z chorobą mieszkankę Sokołowa Podlaskiego Ulę Tokarską. Dzięki wielkim sercom Pań z Kół Gospodyń Wiejskich powstały dodatkowe stoiska z potrawami oraz pysznymi wypiekami, których sprzedaż zasiliła konto akcji „Pomóżmy Uli wygrać z chłoniakiem”.

Turniej Smaków jest dobrą okazją do spotkania z kuchnią, tradycją i promuje dziedzictwo kulinarne i kulturowe wschodniego Mazowsza oraz Podlasia. Dzięki prężnemu działaniu Kół Gospodyń Wiejskich, pasjonatów kuchni i tradycji, podtrzymywane są dawne zwyczaje, a bogactwo kulturowe tych regionów przekazywane jest z pokolenia na pokolenie.

Powiat Sokołowski z dumą włącza się w działania promujące nasz region i jego mieszkańców. Dziękujemy wszystkim uczestnikom i odwiedzającym Turniej Smaków, a tych których na nim zabrakło, serdecznie zapraszamy za rok.

informacje i zdjęcia: Sokołowski Ośrodek Kultury