Ćwiczenia "Fabryczna 2019"

By służby ratownicze mogły działać szybko i sprawnie wymagane jest nieustanne szkolenie oraz doskonalenie umiejętności. Dnia 24 października wicestarosta Ryszard Domański obserwował ćwiczenia na terenie Parku Przemysłowego przy ulicy Fabrycznej, w których wzięło udział 11 jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo – Gaśniczego powiatu sokołowskiego i policji.

Ćwiczenia miały na celu między innymi:

- zapoznanie się z warunkami prowadzenia akcji ratowniczej podczas zdarzenia z udziałem dużej liczby osób poszkodowanych,

- sprawdzenie przygotowania podmiotów ratowniczych do działań związanych ze zdarzeniem masowym,

- sprawdzenie przygotowania strażaków w zakresie stosowania procedur podczas udzielania kwalifikowanej pierwszej pomocy poszkodowanym,

- doskonalenie współpracy między podmiotami ratowniczymi,

- rozpoznanie operacyjne terenu Parku Przemysłowego.

Według scenariusza samochód osobowy jadący ulicą w wyniku zderzenia z innym pojazdem wjeżdża w przystanek autobusowy, na którym znajdują się ludzie. Poszkodowanych w różnym stopniu zostało 12 osób przebywających na przystanku oraz 4 użytkowników pojazdu, łącznie 16 osób. Założono, że w ćwiczeniach nie będą brały udziału jednostki ratownictwa medycznego, ponieważ chciano sprawdzić przygotowanie PSP i OSP do działań podczas zdarzeń masowych. W ćwiczeniach miał wziąć udział śmigłowiec „Ratownik 19” z Lotniczego Pogotowia Ratunkowe w Sokołowie Podlaskim, lecz z powodu złych warunków atmosferycznych jego przylot został odwołany.

Akcja ratownicza polegała na: zabezpieczeniu terenu działań, przeprowadzeniu rozpoznania (ustaleniu liczby osób poszkodowanych i określenie rodzaju zdarzenia – masowe, czy mnogie), wdrożeniu segregacji wstępnej (triage), udzielaniu pomocy medycznej wg. priorytetów, użyciu sprzętu ratownictwa technicznego, ewakuacji poszkodowanych z pojazdów, zorganizowaniu punktu przyjęcia poszkodowanych (2 namioty pneumatyczne) i poszukiwaniu osoby zaginionej.

W ćwiczeniach wzięło udział 60 strażaków OSP i PSP (łącznie 11 zastępów) oraz 12 policjantów (4 radiowozy). Całość ćwiczeń oceniali rozjemcy z Komendy Powiatowej PSP   w Sokołowie Podlaskim.

Pozorację zapewnili uczniowie klas o profilu bezpieczeństwo pożarowe z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. St. Reymonta w Sokołowie Podlaskim.

źródło: http://www.straz-sokolow.pl/?cwiczenia-„fabryczna-2019”,465

zdjęcia: KP PSP Sokołów Podlaski