Tydzień Chleba i zdrowego stylu życia w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wł. Stanisława Reymonta w Sokołowie Podlaskim

Chleb i szacunek do niego są częścią naszego dziedzictwa kulturowego. Codziennie spożywamy go starając się aby się nie zmarnował, aby nie upadł na ziemię, aby nie został wyrzucony na śmietnik. W polskiej oraz słowiańskiej tradycji był od zawsze symbolem dostatku i pomyślności. Z pokolenia na pokolenie rodzice uczą dzieci szacunku do chleba i pielęgnują z pieczołowitością tradycje z nim związane. Tradycje te na różne sposoby kultywuje i przekazuje swoim uczniom szkoła.

W dniu 25 października na sali widowiskowej oraz w galerii Sokołowskiego Ośrodka Kultury odbył się finał „Tygodnia chleba i zdrowego stylu życia”, tradycyjnie zorganizowanego przez Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sokołowie Podlaskim. W czasie całego wydarzenia promowano tradycyjne pieczywo żytnie i pszenno-żytnie przygotowane na naturalnym zakwasie i na drożdżach, prowadzono warsztaty wyrabiania ciasta chlebowego i propagowano zasady zdrowego stylu życia.

Tego dnia sala widowiskowa pękała w szwach, a wśród zgromadzonych gości znaleźli się między innymi: ks. kanonik Antoni Sieczkiewicz – diecezjalny duszpasterz rolników,  proboszcz parafii w Grodzisku, Paweł Smoliński - dyrektor terenowego oddziału KOWR w Warszawie, Ryszard Domański – wicestarosta, Krzysztof Dąbrowski – zastępca burmistrza miasta, Danuta Zadrożna – prezes powiatowego oddziału Związku Nauczycielstwa Polskiego, Marzenna Hardej – dyrektor Państwowej Stacji Sanitarno Epidemiologicznej w Sokołowie Podlaskim, Sławomir Podbielski – kierownik Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, przedstawiciele Muzeum Rolnictwa w Ciechanowcu, dyrektorzy szkół, przedstawiciele Rady Rodziców oraz uczniowie.

Przybyłych na uroczystość serdecznie przywitał dyrektor Zespołu Szkół nr 2 – Sławomir Wróblewski, który w wystąpieniu podkreślał rolę chleba w polskiej kulturze oraz wagę jaką odegrała w niej i do tej pory odgrywa polska wieś i rolnictwo.

Zwieńczeniem spotkania było przedstawienie wesela Boryny z powieści „Chłopi”, polskiego noblisty i patrona Zespołu Szkół nr 2, Władysława Stanisława Reymonta w wykonaniu uczniów. Widowiskowy spektakl przygotowany został pod kierownictwem nauczycieli Beaty Czapskiej – Gram i Agnieszki Borysiak. Przepiękną oprawę muzyczną zapewnił zespół szkolny The Rolnik Stones pod kierownictwem Michała Ostromeckiego. Choreografię do tańców ludowych przygotowały nauczycielki Dorota Ratyńska i Małgorzata Krakowska.

W ramach odbywającego się wydarzenia uczniowie 18 klas wzięli udział w konkursie „Zdrowe śniadanie” oraz w konkursie na najlepszą prezentację promującą zdrowy styl życia. Jego finał odbył się po spektaklu w galerii Sokołowskiego Ośrodka Kultury.

W konkursie „Zdrowe Śniadanie” laureatami zostali Magdalena Kądziela i Krzysztof Kowalczyk z klasy I I4M, drugie miejsce zajęły Magdalena Gałecka i Kinga Piepióra z klasy II PT, trzecie miejsce zajęli Joanna Sówka i Tomasz Skomorucha z klasy III FTH.

Laureatowi konkursu na najlepszą prezentację promującą zdrowy styl życia Kamilowi Gąsowskiemu z klasy I BT oraz innym jego uczestnikom nagrody wręczył wicestarosta Ryszard Domański.

W galerii uczniowie oraz nauczyciele przygotowali dla wszystkich gości prawdziwą ucztę, podczas której można było skosztować między innymi tradycyjnie wypiekanego chleba.

W imieniu Powiatu dziękujemy dyrekcji, nauczycielom oraz uczniom za bardzo piękny spektakl, za kultywowanie tradycji i trud włożony w przygotowanie tak wspaniałej uroczystości. Wszystkim laureatom konkursów serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów.