26 Muzyczne Spotkania z Poezją "Skarabeusz" darem serc dla Uli

Jesień to czas zadumy, który sprzyja spotkaniom poetycko – literackim. Jest to szczególna pora roku, podczas której przyroda szykuje się na nadejście zimy. W tym okresie możemy wspominać letnie przygody, spotykać się przy ciepłej herbacie z bliskimi by celebrować przyjaźń. Taki charakter mają Muzyczne Spotkania z Poezją „Skarabeusz”.

Jego 26 edycja odbyła się w Sokołowskim Ośrodku Kultury, a organizatorem była Komenda Hufca ZHP im. Janusza Korczaka w Sokołowie Podlaskim. W tym roku impreza przebiegła pod hasłem „Dar Serc dla Uli” i towarzyszył jej charytatywny kiermasz.

Otwierając koncert Komendantka Hufca hm. Bożenna Hardej powitała gości. Podziękowała serdecznie staroście Elżbiecie Sadowskiej za ufundowanie nagród oraz hm. Marcinowi Celińskiemu za wsparcie przedsięwzięcia, za użyczenie sali widowiskowej i pomoc w organizacji spotkania. Do wykonawców komendantka skierowała takie słowa: „Witam Wschodzące Słońca - naszych debiutantów, bo skarabeusz symbolizuje w Egipcie wschodzące słońce. Witam gwiazdy - naszych poetów i muzyków, artystów scen skarabeuszowych.

Witam szczególnie ludzi, którzy podczas 23 edycji Skarabeusza w 2016 roku podziwiali i oklaskiwali piękny występ Uli Tokarskiej oraz wszystkich, którzy przyszli dziś, by pomóc Uli, bo dla niej dedykowany jest ten koncert”. Obwieściła z radością oczekiwaną przez wszystkich wiadomość, że tuż przed rozpoczęciem imprezy na koncie Uli Tokarskiej na portalu zbiórkowym siepomaga.pl pojawiło sie 2 mln 128 tys. 437 zł, czyli ponad 100% potrzebnej kwoty. Powiedziała „Drodzy Przyjaciele, nadal pomagamy Uli! Uzbieraliśmy wspólnie pieniądze na niezbędną kurację, która rozpocznie się niebawem w Niemczech, a po powrocie do kraju potrzebne będą fundusze na dochodzenie Uli do zdrowia! Pomagajmy! Zapraszam na 27. Skarabeusza za rok i wierzę, że wtedy Ula zaśpiewa dla nas jeszcze piękniej jak kiedyś.”

Koncert prowadziła dh. Julia Bąk, a na scenie otwartej dla wszystkich miłośników muzyki i poezji, niezależnie od wieku i muzycznych gustów, zaprezentowali się ci wykonawcy i lokalni poeci, którzy zechcieli podzielić się swoją wrażliwością, talentami artystycznymi i osiągnięciami twórczymi. Ze względu na to, że piosenki dedykowane były Uli Tokarskiej, wielu występujących wybrało stosowny repertuar. Nie sposób nie wspomnieć o innych dowodach pomocy dla Uli. Tegorocznemu spotkaniu towarzyszyła nastrojowa scenografia przygotowana przez Katarzynę Hardej i nowy plakat “Skarabeuszowy”, autorstwa Szymona Grochowskiego.

Przed publicznością wystąpiły grupy Preludium i Prowokacja z I Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Skłodowskiej – Curie. W ich wykonaniu usłyszeliśmy kompozycję Katarzyny Gaertner do słów Agnieszki Osieckiej „Wielka woda”. Z kolei Grażyna Kalata, Edyta Zielecka i Sylwia Sinacka z 20 Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Bużanie" z Domu Opieki Społecznej w Wirowie, przygotowane przez drużynową pwd. Małgorzatę Klepacką – Strzałę, przypomniały wiersze należące do klasyki polskiej poezji. Harcerki z zespołu “Promyk" z 25 DH „Łazy” im. Tadeusza Kościuszki ze Szkoły Podstawowej w Łazowie (drużynowa hm. Elżbieta Osipiak) zaśpiewały piosenkę “Nadzieja – siostra wiatru". Agata Skwierczyńska z I LO przypomniała poetycki przebój zespołu „Czerwony Tulipan” - “Jedyne, co mam". Witold Radomski, nauczyciel z Kosowa Lackiego, a także kompozytor, gitarzysta i wykonawca przypomniał popularny niegdyś utwór kanadyjskiego barda Leonarda Cohena ,,Zuzanna'' w tłumaczeniu Macieja Zembatego. Duet Dysharmonie w składzie Karolina Chomka i Angelika Remiszewska zaprezentował piosenkę "Gwiaździsty Ląd", autorstwa Karoliny Chomki. Weronika Pliszka z I LO zachwyciła wykonaniem piosenki Anny German "Człowieczy los", a Liwia Długosz z Zespołu Szkół w Sterdyni utworem z repertuaru Lubelskiej Federacji Bardów "W mroku jest tyle światła", którego tekst napisał Karol Wojtyła. Nie zabrakło również spontanicznych występów gości. Z zespołem zaśpiewali Piotr Brzezik, a następnie Monika Gawrońska. Własne wiersze zaprezentowali Zygmunt Kusiak i Piotr Krzemieniewski, a Julia Bąk fragment „Świtezianki” Adama Mickiewicza.Wszyscy wykonawcy i twórcy byli gorąco oklaskiwani przez publiczność oraz otrzymali upominki ufundowane przez Powiat Sokołowski.

Na zakończenie „Skarabeusza” hm. Bożenna Hardej przeczytała osobisty wiersz hm. Marianny Popławskiej „Jeżeli jesteś…”- specjalną dedykację dla Uli. Podziękowała wszystkim za obecność na scenie, widowni i w holu - harcerkom i harcerzom z 9 SDH „Orlęta” im. Szarych Szeregów, za przygotowanie Kiermaszu dla Uli i wszystkim druhnom i druhom za wsparcie obu przedsięwzięć. Podziękowania oraz pozdrowienia od przebywającej w Niemczech Uli dla druhny Bożenny Hardej, dla Hufca ZHP oraz wszystkich ludzi dobrej woli, przekazała ciocia Uli - Teresa Tokarska.

Bardzo cieszy fakt, że na terenie naszego powiatu mieszka tak wielu uzdolnionych artystów, którzy chętnie włączają się w pomoc i bezinteresownie dzielą się swoim sercem oraz talentem. Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję „Skarabeusza”. Do zobaczenia za rok!

źródło: tekst  J.O.

zdjęcia: Komenda Hufca ZHP