Poezja Franciszka Kobryńczuka w Ceranowie

Po raz trzeci Stowarzyszenie „Lepsze Jutro Gminy Sterdyń” zorganizowało Konkurs im. Franciszka Kobryńczuka. Tym razem wydarzenie miało miejsce w kooperacji z Zespołem Szkół w Ceranowie. W tej gminie Franciszek Kobryńczuk – piewca Nadbużańskiego Podlasia urodził się i do końca życia czuł się z tą ziemią związany.

Uczestnicy konkursu wraz z opiekunami, organizatorzy i gospodarze spotkali się na cmentarzu w Ceranowie na modlitwie przy grobie poety, pod przewodnictwem proboszcza parafii Ceranów Marka Bielika. Uroczystość uświetnili swą obecnością zaproszeni goście m.in. wicestarosta Ryszard Domański, sekretarz gminy Ceranów Katarzyna Kołodziej, dyrektor Gminnej Biblioteki Małgorzata Siwińska i Grażyna Palczak – autorka dwóch tomików od 3 lat mieszkająca w Ceranowie.

W części literackiej konkursu, po uprzednim zapoznaniu się z wierszami 29 autorów, Komisja w składzie: Irena Filipczuk – przewodnicząca,  Wiesława Kwiek – członek, Agata Grzyb, Marianna Kobylińska wyłoniła laureatów.

Kategoria szkoły podstawowe:

I miejsce: ex aequo Dominika Buczyńska oraz Katarzyna Zych (SP w Kosowie Lackim)

II miejsce: ex aequo Jakub Jurczak (SP w Zembrowie) oraz Jakub Rytel (SP w Kosowie Lackim)

III miejsce: ex aequo Aleksandra Rosak (SP w Zembrowie) oraz Oliwia Poźniak
(ZS w Ceranowie)

Wyróżnienie: Amelia Jańczuk (PSP nr 1 w Sokołowie Podlaskim)

Kategoria szkoły średnie:

I miejsce: nie przyznano

II miejsce: Julia Godlewska oraz Rafał Maleszewski (Salezjańskie LO)

Nagrody laureatom wręczał wicestarosta Ryszard Domański.

W Konkursie recytatorskim wzięło udział  49 uczniów,  którzy prezentowali wybrany wiersz Franciszka Kobryńczuka. Komisja w składzie: Irena Filipczuk – przewodnicząca, Stanisława Maciak, Ewa Kobryńczuk, Agata Grzyb postanowiła przyznać następujące miejsca.

Kategoria przedszkolaki:

I miejsce: Agata Niemierka (ZS w Sterdyni)

II Miejsce: Jan Romański (Miejskie Przedszkole nr 2 w Sokołowie Podlaskim)

III miejsce: Zuzanna Czyżewska (ZS w Ceranowie)

Kategoria Szkoły podstawowe klasy I - IV:

I miejsce: Róża Kuć (SP w Zembrowie)

II miejsce: Laura Opęckowska (Salezjańska SP)

III miejsce: Dominika Laskowiecka (ZS SP w Sabniach)

Wyróżnienie: Maja Zielińska (ZS w Ceranowie)

Kategoria Szkoły podstawowe klasy VI – VIII:

I miejsce: Jakub Jurczak (SP w Zembrowie)

II miejsce: Zuzanna Kacprzewska (ZS  w Ceranowie)

III miejsce: Agata Parzonka (SP w Łazowie)

Kategoria Szkoły średnie:

I miejsce: Joanna Chmielewska (Salezjańskie LO)

II miejsce: Oliwia Rączka (Salezjańskie LO)

III miejsce: Martyna Marcjaniuk (I LO w Sokołowie Podlaskim)

Laureaci otrzymali nagrody, wyróżniono również przygotowujących nauczycieli, a szczególne wyróżnienie otrzymała Magdalena Kurowicka, nauczycielka SP w Kosowie Lackim, która przygotowała do konkursu literackiego 14 osób.

Dla wszystkich uczestników wydarzenia organizatorzy i gospodarze  przygotowali poczęstunek. Fundatorami przedsięwzięcia byli: Powiat Sokołowski, PBS w Sokołowie Podlaskim i OSM Kosów Lacki.