X Ogólnopolski Zlot Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku „Podróże małe i duże – podróż do Polski”

Dla Sokołowskiej Komendy Hufca ZHP miesiąc listopad obfitował w wiele bardzo ważnych wydarzeń. Były to między innymi Obchody 100 – lecia Komendy w Sokołowie Podlaskim objęte Honorowym Patronatem przez Starostę Sokołowskiego, obchody Dnia Święta Niepodległości oraz pożegnanie dotychczasowej Komendant Hufca Bożenny Hardej.

Kolejnym ważnym wydarzeniem był X Ogólnopolski Zlot Drużyn Harcerskich Nieprzetartego Szlaku, którego tematyka nawiązywała do 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej. Organizatorem przedsięwzięcia był Zespół Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II w Sokołowie Podlaskim oraz Hufiec ZHP im. Janusza Korczaka w Sokołowie Podlaskim. W organizację zlotu włączył się również Powiat Sokołowski, a Honorowym Patronatem całe przedsięwzięcie objęła Starosta Elżbieta Sadowska.

W dniach 29 listopada - 1 grudnia  w I LO im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sokołowie Podlaskim dzięki uprzejmości dyrektor Teresy Oliwińskiej, zgromadziły się Drużyny Nieprzetartego Szlaku z Mrowli (woj. podkarpackie), Karczmisk (woj. lubelskie), Bełchatowa (woj. łódzkie), Łodzi (woj. łódzkie), Radzynia Podlaskiego (woj. lubelskie), Międzyrzeca Podlaskiego (woj. lubelskie), Łosic ( woj. mazowieckie), Stoku Lackiego (woj. mazowieckie), Wirowa (woj. mazowieckie), Węgrowa (woj. mazowieckie) oraz Sokołowa Podlaskiego (woj. mazowieckie). Komendę Zlotu stanowili: Drużynowi 92 i 93 Drużyny Harcerskiej Nieprzetartego Szlaku „Duchy Lasu” - phm. Aneta Nowotniak – komendantka, hm. Grzegorz Nowotniak – zastępca komendanta ds. organizacyjnych i programowych, pwd. Mateusz Pasik – oboźny. Komendzie z zaangażowaniem pomagali: pwd. Marta Mroczkowska członkini Komendy Hufca wraz z nauczycielami Zespołu Szkół im. Jana Pawła II - dh. Renatą Skwierczyńską  i dh. Przemysławem Mroczkowskim.

W piątek wieczorem odbył się uroczysty kominek, na który przybyli wyjątkowi goście: Jacek Odziemczyk – przewodniczący Rady Powiatu Sokołowskiego, Teresa Oliwińska - dyrektor I LO, Agnieszka Piekut - wicedyrektor Zespołu Szkół Specjalnych, oraz nowy komendant Hufca phm. Sławomir Pasik wraz z Komendą. Oczywiście nie mogło zabraknąć rodziców, a także absolwentów Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II, którzy czynnie działali w drużynie „Duchy lasu”. Kominek prowadził dh. Grzegorz Nowotniak, a gawędę nawiązującą do tematyki Zlotu opowiedział nauczyciel, historyk, przewodniczący Rady Powiatu Jacek Odziemczyk. Nawiązał On do sokołowskiej historii z czasów II wojny światowej i opowiedział zebranym o młodym Sokołowianinie Antonim Musiejkiewiczu, którego Niemcy rozstrzelali w pierwszej publicznej egzekucji w Sokołowie Podlaskim wraz z grupą 10 innych osób 27 października 1943 r. w miejscu, w którym w chwili obecnej znajduje się Skwer Unitów Podlaskich pomiędzy ulicami Długą, Repkowską i Siedlecką. Historia wyjątkowa i tragiczna o tyle, że po egzekucji oprawcy kazali ładować ciała na ciężarówki mieszkańcom miasta, wśród których był ojciec Antoniego. Jacek Odziemczyk podkreślił wielką tragedię rodzica, który musiał załadować ciało zamordowanego syna na ciężarówkę, pożegnać się z nim nie wiedząc, w którym kierunku zostanie wywieziony.

Okoliczni mieszkańcy pomimo groźby śmierci ze strony żołnierzy niemieckich ustalili miejsce, w którym ciała zostały zasypane i dzięki temu rodzina Antoniego Musiejkiewicza mogła godnie pożegnać syna.

Gawędę opowiedział również dh. Mariusz Murawski - właściciel prywatnego Podlaskiego Muzeum  Techniki Wojskowej i Użytkowej, który przywiózł ze sobą prawdziwe perły swojej kolekcji związane z II wojną światową. W swej opowieści nawiązał do harcerskich Szarych Szeregów. Wraz z synem ubrani byli w mundury Żołnierzy Polskich z tamtego okresu.

Oprócz momentu zadumy spotkanie przepełnione było także wspólną radosną zabawą, śpiewem, wspomnieniami z poprzednich Zlotów, a na jego zakończenie wszyscy mieli okazję skosztować pyszny jubileuszowy tort.

W sobotę uczestnicy Zlotu zwiedzali Warszawę, a w niej Muzeum Wojska Polskiego, Zamek Królewski oraz Starówkę. Wycieczka mogła się odbyć między innymi dzięki współpracy organizatorów z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie i uzyskanemu  dofinansowaniu z PFRON. Po powrocie wieczór wypełniła uczestnikom harcerska dyskoteka, podczas której wszyscy delektowali się pyszną watą cukrową.

W niedzielę harcerze wzięli udział we mszy św. w kościele parafialnym pw. Św. Jana Bosko, której przewodniczył ks. Dariusz Matuszyński – dyrektor Zespołu Szkół Salezjańskich. Wraz z proboszczem ks. Stanisławem Stachalem skierowali do harcerzy i instruktorów Nieprzetartego Szlaku bardzo wiele serdecznych i żarliwych słów.

Zlot zakończył niedzielny apel, podczas którego drużyny otrzymały statuetki nawiązujące do 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej oraz upominki: elektryczne grille ufundowane przez  Powiat Sokołowski.

Dla wszystkich były to trzy dni pełne wyzwań, wrażeń i aktywnej lekcji historii i patriotyzmu. Wszyscy osiągnęli sukces, podnieśli swoją samoocenę i zobaczyli, jak można aktywnie wykorzystać czas wolny.  Radość i duma  tak licznego grona uczestników jest bezcenną nagrodą, która przysłania wysiłek i trudy organizacji takiego przedsięwzięcia.