„Mikołajkowa Akcja Poboru Krwi i Osocza” w Sokołowie Podlaskim

Jak ważnym darem dla drugiego człowieka jest krew wie każdy, komu uratowała ona życie. Krwi mimo ogromnego postępu medycyny nie udało się dotychczas zastąpić żadną inną substancją. Od zawsze była i jest symbolem życia, a jej oddawanie jest największym dowodem ludzkiej solidarności i miłości. W szczególnym i trudnym czasie jakim jest pandemia koronawirusa oddawanie krwi ma jeszcze większe znaczenie ze względu na to, że wśród oczekujących na ratunek znaleźli się również pacjenci chorzy na Covid – 19. Dzięki osoczu pobieranemu z krwi ozdrowieńców, możliwe jest wyprodukowanie leku, który niejednemu ciężko choremu pacjentowi pomógł odzyskać pełnię zdrowia.

W dniu 7 grudnia na terenie Zespołu Szkół Nr 1 w Sokołowie Podlaskim odbyła się „Mikołajkowa Akcja Poboru Krwi i Osocza” pod patronatem honorowym Starosty Sokołowskiego, zorganizowana przez Fundację ITA działającą przy Sokołowskiem SP ZOZ oraz Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Siedlcach.

Na apel o oddawanie krwi odpowiedziało łącznie 50 osób, a po przeprowadzeniu niezbędnych badań pobrano ją od 38 ochotników. Wśród krwiodawców znaleźli się mieszkańcy z terenu powiatu sokołowskiego w tym uczniowie, przedstawiciele służb mundurowych, tj. Państwowej Straży Pożarnej, Ochotniczych Straży Pożarnych, Policji, a także Wojska. Podczas akcji zdołano zebrać łącznie ponad 17 litrów krwi.

Starosta Sokołowski oraz Zarząd Powiatu Sokołowskiego pragną serdecznie podziękować organizatorom, jak również uczestnikom za ofiarność i solidarność z drugim człowiekiem, szczególnie podczas trwania pandemii koronawirusa. Należy podkreślić, że Państwa postawa przyczyni się z całą pewnością do ratowania zdrowia i życia osób chorych, które potrzebują niezwykle cennego wsparcia w postaci krwi oraz osocza. Jednocześnie zachęcamy wszystkich mieszkańców powiatu do udziału w akcjach krwiodawstwa organizowanych w przyszłości na terenie powiatu sokołowskiego.