"Zaszczep pupila to tylko chwila" kampania informacyjna Mazowieckiego Wojewódzkiego Lekarza Weterynarii.

„Zaszczep pupila, to tylko chwila!”- akcja WIW promująca obowiązkowe szczepienia psów przeciwko wściekliźnie już się rozpoczęła.
Wścieklizna jest jedną z najdłużej znanych i najgroźniejszych chorób odzwierzęcych. Wirus wścieklizny przenosi się głównie poprzez kontakt śliny zakażonego zwierzęcia z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową (pogryzienie). Wścieklizna jest chorobą śmiertelną, która wg danych WHO rokrocznie powoduje zgon około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce.

Do tej pory nie został odkryty lek na wściekliznę!
Jedynym zabezpieczeniem psa przed zachorowaniem, jest jego zaszczepienie!

Kiedy szczepimy?

W Polsce obowiązkowemu ochronnemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie, podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Wskazane są również szczepienia kotów.

Ochronne szczepienia psów przeciw wściekliźnie można wykonać w większości zakładów leczniczych dla zwierząt na terenie woj. mazowieckiego. Regularne szczepienie zwierzęcia chroni je przed zakażeniem wirusem wywołującym chorobę.
Regularne szczepienie psa chroni także przed ewentualną chorobą otaczających go ludzi. Brak szczepienia psa na wściekliznę jest równoznaczne z narażaniem nas i naszych pupili na śmiertelne niebezpieczeństwo.
W przypadku wścieklizny najważniejsza jest profilaktyka. Jeśli więc chcesz ochronić swego pupila przed dramatycznymi skutkami kontaktu z chorym zwierzęciem, wykonuj regularnie, każdego roku, profilaktyczne szczepienie przeciw wściekliźnie i ciesz się zdrowiem swego ulubieńca!!

WIĘCEJ o #wściekliznazwierząt i #szczepieniazwierząt
https://bit.ly/2LoSKz1
WIĘCEJ o akcji: https://bit.ly/3jAsdKB
#Mazowsze #pies #kot #zwierzęta #weterynaria